Výbor Regionální rady schválil projekty měst a obcí za miliardu korun

Celkem miliarda korun poputuje po dnešním rozhodnutí Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava do měst a obcí ve Zlínském a Olomouckém kraji. Schválena byla podpora pro 81 projektů, které získají finance z Regionálního operačního programu určeného pro oba zmíněné kraje.

"Naší snahou bylo podpořit co nejvíce kvalitních projektů ve městech a na venkově tak, abychom do obou krajů včas zapojili co nejvíce peněz z regionálního operačního programu," uvedl předseda Regionální rady a zlínský hejtman Libor Lukáš. Důvodem rozdělení významné části finančních prostředků, které jsou k dispozici, byla také dlouhodobá tendence posilování koruny vůči euru. "U fyzické revitalizace území byl odevzdán rekordní počet projektů a řada z nich vykazovala známky vysokého rozvojového potenciálu a přínosu pro region. Nebyl důvod čekat na další výzvy a bránit tím rozvoji ve městech a na vesnicích," doplnil Lukáš.

V Olomouckém kraji byly schváleny projektové žádosti na revitalizaci centrálního náměstí v Uničově (dotace 62 mil. Kč), areálu staré nemocnice v Prostějově (24), ulice Jiřího z Poděbrad v Šumperku (82), Masarykova náměstí v Jeseníku (49), na regeneraci historického jádra (33) a Komenského ulice (14) v Hranicích, oživení zámeckého areálu ve Velké Bystřici (29), revitalizaci center Němčic nad Hanou (23), Moravského Berouna (39) nebo Zlatých Hor (46), modernizaci komunikací v Grygově (22) či Vikýřovicích (21).

Ve Zlínském kraji byly podpořeny například projekty na revitalizaci prostoru kasáren na Hanáckém náměstí v Kroměříži (dotace 24 mil. Kč), revitalizaci ulice Verbířské v Uherském Hradišti (23), revitalizaci Panského dvora v Kunovicích (11), městské památkové zóny v Napajedlích (20), parku a zámku Kinských ve Valašském Meziříčí (17), sídliště Kopánky ve Starém Městě (31), parkoviště v ulici Solné v Luhačovicích (26), náměstí v Koryčanech (14) a Kvasicích (18), centra obce Dolní Bečva (14), zámeckého parku v Bílovicích (14), obnovu komunitního centra v Dolním Němčí (11), dále například na revitalizaci veřejných prostranství v Zašové (19) nebo Zádveřicích-Rakové (7).

"Vše jsou to projekty, které výrazně pomohou rozvoji měst a vesnic v oblasti střední Moravy," řekl Lukáš.
Podpořeny byly například projekty Revitalizace prostoru bývalých kasáren - Hanácké náměstí v Kroměříži, Město v hradbách - revitalizace centrálního náměstí v Uničově, Vytvoření klidové zóny v Brankách u Valašského Meziříčí nebo projekt obce Vikýřovice - po místních komunikacích ke komunikaci.

Dokumenty ke stažení

Seznamy schválených projektů: