Velké Losiny na Šumpersku se připravují na lázeňské hosty i turisty

VL.jpg Necelých padesát milionů korun z Regionálního operačního programu Střední Morava bude nově investováno do rozvoje cestovního ruchu ve Velkých Losinách na Šumpersku. V úterý o tom rozhodl Výbor Regionální rady Střední Morava. Na zlepšení podmínek pro turisty se bude podílet obce společně s podnikateli.

Desetimilionovou dotaci z ROP Střední Morava získá obec na revitalizaci náměstí. „Velké Losiny doposud nemají vybudované standardní náměstí tak, jak jej známe v ostatních obcích. Vzhledem k nárůstu turistů bychom chtěli vybudovat veřejné prostranství, které by se dalo považovat za plnohodnotné centrum moderní obce,“ upřesnil starosta obce Velké Losiny Norbert Pfeffer. Nově budou v centru obce rekonstruovány přilehlé komunikace, chodníky, vysázená zeleň s lavičkami, odpadkovými koši a stojany na kola. Nově bude součástí centra shromaždiště s pódiem pro kulturní a společenské akce. Dále obec vybuduje přístupovou komunikaci (3,3 mil. Kč) k Areálu zdraví, který byl už v minulosti podpořen dotací z ROP Střední Morava (20 mil. Kč). Místní i turisté budou míst k dispozici velkou krytou multifunkční sportovní halu s přilehlým venkovním hřištěm a padesáti parkovacími místy. Nový areál se bude nacházet v bezprostřední blízkosti zámku a Ruční papírny.

Atraktivitu Velkých Losin podpoří i podnikatelé. V místě stávajícího koupaliště nově vznikne vodní svět s názvem THERMEPARK, který nabídne vnitřní termální bazén (s průplavem do venkovního prostoru), venkovní termální bazén, šatny, restaurace, letní terasu s občerstvením, sauny, masáže, fyzioterapie, sál i prostor pro odpočinek ("plážové apartmány"). Thermapark by měl být uveden do provozu v roce 2013. Ve stejném roce nabídne lepší služby i wellness hotel Diana, který rozšíří své služby o parní saunu, balneo provoz a relaxační prostory a své atraktivity doplní o dětské hřiště. Projektem dále dojde i k rekonstrukci 17 hotelových pokojů, čímž se zvýší klasifikace hotelu na 4* superior a rozšíří se restaurace o 24 míst. Na vytvoření Thermeparku ROP Střední Morava přispěje částkou 28 mil. Kč, na zlepšení služeb hotelu Diana 6,2 mil. Kč.

Na rozvojové projekty v okrese Šumperk přispěl ROP Střední Morava částkou 1,3 miliardy korun. Z toho 253 miliony byly schváleny na projekty v cestovním ruchu, 500 milionů na rozvoj měst a obcí a 608 milionů bylo investováno do rozvoje dopravní dostupnosti měst a obcí na Šumpersku.