Velká rekonstrukce plaveckého areálu v Olomouci skončila

201_venkovni_bazen_olomouc.jpg Ačkoli počasí posledních dnů přicházejícímu létu příliš nenasvědčuje, olomoucký venkovní areál plaveckého bazénu je už připravený na sezónu plnou novinek. Po skončení té loňské totiž prošel náročnou rekonstrukcí a Olomoučané si tak mohou letos začít užívat moderního areálu se zbrusu novým vybavením.

Olomoucký bazén tak může v nové plavecké sezóně, která by měla začít již v sobotu 1. června, své návštěvníky vítat s novou tváří. Vany bazénů jsou z nerezu, a to včetně brodítek, velký bazén má také vyznačené dráhy pro plavce. Děti budou moci dovádět například kolem stříkacího hříbku nebo vodních chrličů v dětském bazénu, proběhnout se po novém trávníku i si vyhrát na novém hřišti u terasy restaurace. Nově vyřešené jsou také zpevněné plochy kolem bazénů a opravy se dočkalo i schodiště na terasu krytého bazénu. Součástí rekonstrukce byly také areálové rozvody a nová technologie bazénů.

„Rekonstrukce venkovního areálu už byla nevyhnutelná. Povodeň v roce 1997 za sebou bohužel nechala poměrně velké stopy, a to i v podobě poškození vany velkého bazénu, proto již bylo nutné pustit se do oprav. Doufám, že desetitisíce Olomoučanů, kteří plavecký stadion přes léto navštěvují, jeho novou podobu ocení a bude se jim líbit,“ říká primátor města Olomouce Martin Novotný.

„Oba bazény, velký i dětský, jsou z nerezu. Velký má osm vyznačených plaveckých drah, startovní bloky, piktogramy a kromě klasických žebříků také vstupy pro tělesně postižené. V malém dětském bazénku je plno atrakcí pro naše nejmenší, například skluzavka v podobě dinosaura nebo hada, vodní zvon, velryba, otočný kbelík, vodní had, lachtan. Myslím, že si tam děti perfektně vyhrají,“ upřesňuje novou podobu bazénů investiční náměstek primátora Martin Major.

Nový plavecký stadion by se ale samozřejmě neobešel ani bez mobiliáře. Návštěvníci proto budou moci využít také nové lavičky, odpadkové koše, pítko, polohovatelná lehátka i betonové sedáky. Téměř polovinu travnaté plochy areálu nově pokryl travní koberec, kolem chodníků a cestiček je zasetý nový trávník. Ten však musí nejprve vytvořit souvislý povrch, než bude možné na něm ležet, proto budou tyto plochy zatím ohraničené páskami, aby mohl trávník rychle zarůst a návštěvníci jej mohli co nejdříve využívat. Do té doby však musí vedení plaveckého bazénu omezit denní vstupy přes venkovní pokladnu na 700 návštěvníků. Jak dlouho bude toto omezení trvat, záleží zejména na počasí.

Investice za téměř 48 milionů korun, z nichž 14 milionů může zaplatit dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava, však má i další novinky. Velké opravy v areálu bazénu se podařilo vysoutěžit s úsporami, proto se k původnímu projektu přidala ještě stavba hřiště na beach volejbal a také rozvod automatického závlahového systému pro nový trávník. Necelého půl milionu korun na tyto dodatečné úpravy bude město financovat právě z uspořené rezervy.

Termín realizace: od 1. 10. 2012 do 20. 5. 2013

Celkové náklady:  cca 48 mil. Kč

Předpokládaná dotace: cca 14 mil. Kč (z ROP Střední Morava)

 

Zdroj: www.olomouc.eu