Ve čtvrtek 9. května budou vybraná kulturní zařízení otevřena zdarma

DE_kopie.jpg Zdarma či se sníženým vstupným bude ve čtvrtek 9. května otevřena Expozice času ve Šternberku, Muzeum vězeňství v Uničově, Arcibiskupský palác v Olomouci, Radniční věž v Prostějově, zámek Lešná u Valašského Meziříčí, sportovně-zábavní park Galaxie ve Zlíně, bývalá Jetuitská kolej v Uherském Hradišti anebo plovárna v Luhačovicích. Na těchto místech ROP Střední Morava veřejnosti připomene Den Evropy.

Tak jako v loňském roce, i letos využije Úřad Regionální rady Střední Morava oslav Dne Evropy k propagaci míst, která v Olomouckém a Zlínském kraji vznikla s finanční podporou ROP Střední Morava. V letošním roce se do akce zapojilo celkem devět projektů, z toho pět v Olomouckém a čtyři ve Zlínském kraji.

V Olomouckém kraji se 9. května veřejnosti zdarma otevřou dveře například ve šternberské Expozici času, která zahrnuje celkem deset místností představujících na dvě stě padesát exponátů, výtvarných děl a interaktivních programů. V Uničově bude zpřístupněno originální Muzeum vězeňství – Šatlava, které nabízí přehlídku starých mučicích nástrojů a dobových právních tiskopisů. Kromě Šatlavy bude zdarma zpřístupněno také uničovské Muzeum baroka. Radniční věž v Prostějově nabídne zájemcům tři mimořádné prohlídky a Arcibiskupský palác v Olomouci umožní prohlídky za symbolické vstupné 20 Kč pro dospělé a seniory a zdarma pro děti a studenty.

Ve Zlínském kraji se do akce zapojí například městská plovárna v Luhačovicích, která ve čtvrtek 9. května nabídne poloviční vstupné, či sportovně-zábavní centrum Galaxie Zlín, kde je připravena akce 1+1 zdarma. Svou účast v akci na Den Evropy přislíbilo také Slovácké centrum kultury a tradic v Uherském Hradišti, kde bude zdarma zpřístupněna jak Jezuitská kolej, tak také Galerie Joži Uprka. Zdarma bude možné navštívit i zámek Lešná u Valašského Meziříčí. „Květen je k prohlídce zámku a parku v Lešné jako stvořený. V zámku bude v tuto dobu zrovna probíhat výstava historických loutek a divadel a park bude nádherně barevný díky kvetoucím azalkám a rododendronům,“ zve k prohlídce Alena Lysá, kastelánka zámku v Lešné.

Na vyjmenovaných místech budou pro návštěvníky připraveny také drobné propagační předměty spolu s informacemi o Dni Evropy a ROP Střední Morava. Více informací o akci a také o projektech financovaných z ROP Střední Morava je na www.mujprojekt.eu.  

Den Evropy (9. květen) je jedním ze symbolů Evropy a Evropské unie. Je připomínkou 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Proto bývá někdy také nazýván Schumanův den.