V roce 2013 vyroste v regionu řada nových investic s podporou ROP Střední Morava

DSC09907.jpg Celkem osm desítek projektů za více než dvě miliardy korun vyroste na území Olomouckého a Zlínského kraje v roce 2013. Další přibližně 1,5 miliardy korun bude do konce roku rozděleno na vyhlášených výzvách. Novinkou bude i krácení lhůt při administraci projektů.

Nejvíce projektů bude realizováno ve statutárních městech Olomouc a Zlín. „Statutární města čerpají peníze z ROP Střední Morava prostřednictvím integrovaných plánů rozvoje měst. Města Olomouc i Zlín měla k dispozici přibližně po půl miliardě korun, kterou investovala do svých rozvojových aktivit,“ upřesnil ředitel Úřadu Regionální rady, Ivan Matulík. Letos bude v Olomouci dokončena dostavba areálu Výstaviště Flóra, vč. příjezdové komunikace a přilehlého parkoviště, dokončena bude rekonstrukce venkovní části plaveckého stadionu a na 10 000 m2 vznikne nové terénní sportovní hřiště pro freestylové cyklistické aktivity s názvem Bikepark. Zlín má v plánu projekty financované z IPRM realizovat až v dalších letech. Letos je ve městě očekáváno dokončení přestavby 14 a 15 budovy bývalého areálu firmy Baťa, ve kterých bude fungovat Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Projekt Baťova institutu, jak je souhrnně označován, je doposud největší investicí z ROP Střední Morava. Kromě regionálních center bude letos dokončeno šest projektů ve Velkých Losinách na Šumpersku. Jedná se o realizaci projektu krytého víceúčelového sportovně-rekreačního areálu na okraji obce s názvem Areál zdraví. Na ploše 706,5 m2 bude k dispozici hřiště na volejbal a košíkovou, tenisový kurt a tři hrací plochy na badminton, společenský sál s pódiem pro pořádání kulturních a společenských akcí. Kromě toho obec vybuduje příjezdové komunikace a upraví náměstí. Areál zdraví budou doplňovat i termální lázně využívající přírodních zdrojů termální vody. Dotace z ROP Střední Morava ve výši 64 milionů letos určitě změní tvář Velkých Losin k nepoznání. Ve Zlínském kraji bude nejvíce projektů ukončeno v Rožnově pod Radhoštěm (varovný systém, rekreační bazén a mořské klimatické lázně) a ve Velehradě (turistické centrum, silnice s parkováním a Vega centrum). Z ostatních projektů, které budou letos v regionu ukončeny, lze vyjmenovat například silnici z Dubu do Tovačova (ROP 77 mil. Kč), nebo z Kroměříže do Koryčan (ROP 39 mil. Kč). V Němčicích na Hané bude dokončena víceúčelová hala (18 mil. Kč), v Hulíně Centrum občanských služeb (15 mil. Kč) a ve Valašském Meziříčí azylový dům (6 mil. Kč).

 

Dále budou v roce 2013 vyhlášeny poslední výzvy z ROP Střední Morava. Na poslední výzvy je vyčleněno přibližně 1,5 miliardy korun. Přesný časový harmonogram výzev a jednotlivé oblasti podpory bude Výbor Regionální rady schvalovat v polovině ledna letošního roku.

 

Novinkou roku 2013 bude i aktualizace administrace projektů ROP Střední Morava, které bude reagovat na konec programovacího období ROP. Veškeré smlouvy o poskytnutí dotace z ROP Střední Morava musejí být totiž uzavřeny do 31.prosince 2013, kdy končí realizace ROP Střední Morava v Olomouckém a Zlínském kraji.