V pátek si všechny země EU připomenou Evropský den parků

park.png Dne 24. května si všechny země Evropské unie každým rokem připomínají Evropský den parků. Řada organizací a institucí na tento den plánuje převážně informační a volnočasové aktivity pro veřejnost. Úřad Regionální rady není letos výjimkou a veřejnost vyzývá k aktivní návštěvě některého z parků, které byly upraveny díky dotaci z ROP Střední Morava.  

ROP Střední Morava přispěl na zútulnění patnácti parků v Olomouckém a Zlínském kraji a to částkou 220 milionů korun. Největší koncentrace revitalizovaných parků s pomocí dotace z ROP Střední Morava je ve městě Olomouc. Byly zde upraveny Čechovy, Bezručovy a Smetanovy sady, nebo například byly do původního stavu navráceny parkánové zahrady na hradbách Univerzity Palackého. Rekonstrukcí prošel ale i park Michalov v Přerově, nebo zámecký park v Bílovicích, či park Kinských ve Valašském Meziříčí. V mnoha případech se jednalo o první rozsáhlejší úpravy parku.

Úřad Regionální rady podporuje myšlenku Evropského dne parků tím, že pro veřejnost připravil malou foto a videosoutěž. Je to jednoduché, stačí navštívit některý z podpořených parků v Olomouckém a Zlínském kraji a pořídit fotografii nebo krátké video toho, co bylo v parku zajímavé, nebo k jaké aktivitě park vyprovokoval své návštěvníky. Fotografie i videa budou zařazena do soutěže a autora vítězného formátu čeká zajímavá odměna. Více informací o soutěži i o podpořených projektecj je k dispozici na prezentačních webových stránkách mujprojekt.eu. Fotografie i videa k Evropskému dni parků mohou být na webové stránky www.mujprojekt.eu nahrávány až do konce května.

Evropský den parků vyhlásila Federace přírodních a národních parků Evropy EUROPARC v roce 1999 na počest devadesátého výročí vyhlášení prvních národních parků v Evropě. 24. května 1909 bylo ve Švédsku zřízeno hned 9 národních parků, nejstarších na starém kontinentě.