Nové vlaky pro Olomoucký a Zlínský kraj

web.jpg Sedm nových železničních vozidel za 689 milionů korun koupí České dráhy pro Olomoucký a Zlínský kraj. Z Regionálního operačního programu Střední Morava na nákup získají dotaci 275 milionů korun.

„Pro Olomoucký kraj budou pořízeny tři elektrické jednotky, které budou jezdit na linkách Olomouc – Nezamyslice a Šumperk – Zábřeh na Moravě. Ve Zlínském kraji budou nakoupeny čtyři motorové jednotky na trať Kojetín - Valašské Meziříčí,“ řekl předseda Regionální rady a olomoucký hejtman Martin Tesařík. Bude se jednat o moderní nízkopodlažní jednotky určené pro příměstský provoz a regionální dopravu. „Nové vlaky podstatným způsobem zkvalitní cestování na frekventovaných regionálních tratích. Soupravy nabídnou moderní klimatizovaný interiér s univerzálním prostorem pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou kočárky a jízdní kola. Samozřejmostí bude vybavení pro vozíčkáře včetně bezbariérové toalety s uzavřeným systémem nebo moderní audiovizuální informační systém,“ doplnil generální ředitel Českých drah, a.s. Petr Žaluda. Pole Martina Tesaříka má podpis smluv s Českými drahami mimořádný význam zejména s ohledem na aktuálně probíhající diskusi o financování osobní železniční dopravy.

 

Na linky v Olomouckém kraji České dráhy vysoutěžily dodávku od české firmy Škoda Vagonka, Zlínskému kraji bude vlaky dodávat polská firma Pesa Bydgoszcz. První vlak by měl na regionální trati vyjet na konci října 2012, poslední dodávka vlaků proběhne přesně o rok později.

 

České dráhy za nákup nových vozidel pro Olomoucký a Zlínský kraj zaplatí 689 milionů korun, z toho 275 milionů tvoří dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava. České dráhy uhradí zbylou částku 414 milionů korun z vlastních zdrojů.