V Hutisku Solanci můžou sportovat i za tmy, mají hřiště s venkovním osvětlením

16_4.jpg Nové sportovní hřiště u areálu základní a mateřské školy v obci Hutisko Solanec na Rožnovsku otevřeli symbolicky. V pondělí 7. května zde uspořádali první atletický den „Memoriál Cyrila Macha.“  Regionální operační program Střední Morava na rozlehlý multifunkční areál přispěl částkou 15,4 miliony korun.

„Když se v září roku 1973 otevírala zdejší nová budova základní školy, bylo její součásti i venkovní hřiště s antukovým povrchem a antukovou běžeckou dráhou. S postupem let se plocha bylo hřiště nevyhovující a žáci základní školy trávili hodiny tělocviku jen v tělocvičně,“ řekl starosta Vladimír Petružela. Změna nastala až v roce 2010, kdy si obec zažádala o podporu z ROP Střední Morava. „Všechny dřívější návrhy na případnou modernizaci byly svou finanční náročností nad možnosti obce,“ pokračoval Petružela. Dnes jsou na stejném místě vybudovány hřiště dvě. Větší je o rozměrech 43 x 23 m a slouží na házenou, minifotbal, tenis, florbal, košíkovou atd. Menší má rozměr 24 x 15 m a hrát na něm lze volejbal, vybíjenou, nohejbal atd. Na obou hřištích je umělý povrch. Za každým hřištěm a běžeckou dráhou jsou ještě umístěny plochy s umělou trávou pro házení na koš anebo kopání do branky.  Okolo je umístěna běžecká atletická dráha s umělým povrchem v délce 200m a sprinterská rovinka a doskočištěm pro skok daleký. Celý areál je oplocen a pro večerní používání i nasvícen.  Součástí sportoviště je i dětské hřiště pro nejmenší děti s umělým povrchem a pískovištěm. „Cílem celého projektu je poskytnout uživatelům kvalitní a komplexní zázemí pro všestranné sportovní a odpočinkové využití a nabídnout dětem i občanům chybějící prostory pro volnočasové aktivity,“ dodal Petružela.

Dvoutisícová obec Hutisko Solanec patří k těm obcím, které jsou v čerpání z ROP Střední Morava úspěšné. Kromě dotace na sportovní areál získali dotační peníze na koupaliště (13 mil. Kč) a úpravu ploch okolo něj (1,5 mil. Kč). Celkem z ROP Střední Morava získali podporu ve výši 30 milionů korun. Podobně úspěšná je ve Zlínském kraji například obec Polešovice, která získala necelých 13 milionů rovněž na sportovní hřiště a mateřskou školu nebo obec Spytihněv, která získala osmnáctimilionovou dotaci na sportoviště, cyklostezku a turistické centrum u Baťova kanálu s názvem Na Rejdě.

Celkem bylo v obcích s 500 až 5 000 obyvateli ve Zlínském kraji z ROP Střední Morava doposud vybudováno 26 venkovních sportovišť za 242 milionů korun. Patří sem například Březnice (18,4 mil. Kč), Francova Lhota (18,4 mil. Kč) nebo Návojná (10,3 mil. Kč).