V Čechách pod Kosířem otevřeli unikátní muzeum

web01_2.jpg Téměř čtyři desítky historických kočárů, pohřebních vozů, bryček nebo saní z let 1750 až 1920 mohou obdivovat návštěvníci nového Muzea kočárů, které bylo v sobotu 11. července otevřeno v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

"Zdejší Muzeum kočárů je s ohledem na vystavené exponáty jedinečnou záležitostí. Svým zaměřením se blíží vídeňskému Císařskému muzeu kočárů v rakouském Schonbrunu," říká ředitel muzea a otec myšlenky, Václav Obr. Na výstavní ploše 700 m2  je kromě 40 různých druhů kočárů a saní vystavena i největší sbírka kočárových luceren v ČR a do budoucna se připravuje i expozice dobových kostýmů. "Návštěvníky budou muzeem provázet průvodci oděni do dobových kostýmů za doprovodu stylové hudby a osvětlení. K dispozici bude i prostor na semináře a přednášky," doplnil ředitel muzea Václav Obr. "Jsem rád, že taková věc našla prostor v Regionálním operačním programu Střední Morava a mohla být financována z evropských peněz. Muzeum přispěje k rozvoji cestovního ruchu nejen v Čechách pod Kosířem, ale i v celém Olomouckém kraji," řekl předseda Regionální rady a olomoucký hejtman, Martin Tesařík.

Práce na projektu byly zahájeny v září loňského roku. Z Regionálního operačního programu Střední Morava bylo na jeho realizaci vyčleněno 4,4 milionů korun.