Uničov má novou galerii a informační centrum

Unicov_galerie_MIC_5.jpg Nová galerie a informační centrum je od pondělí veřejnosti k dispozici v Uničově. Jako první své práce zde představuje výtvarník Luděk Adámek. Více než čtyřmi miliony na ni přispěl Regionální operační program Střední Morava.

Nová galerie s infocentrem sídlí v bývalém klubu důchodců, který prošel kompletní rekonstrukcí. Práce byly zahájeny loni v září a trvaly do letošního května. Stavbaři vedle interiérů adaptovali rovněž dvůr, průjezd a nyní obnovují fasádu. „Při renovaci bylo třeba postupovat v souladu se zájmy památkové péče, neboť dům je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky,“ řekla vedoucí odboru kultury, školství a sportu uničovkého městského úřadu Nikola Hirnerová a dodala: „Hodnotu domu respektoval architekt při stanovení rozsahu prací i při výběru použitých materiálů.“ Projekčně stavbu připravil architekt Milan Obenaus, který také navrhl na zakázku dělaný nábytek.

 

Galerie s infocentrem je tvořena několika místnostmi. Té hlavní dominuje velký půlkruhový pult a skříně určené pro uložení propagačních materiálů. Zadní část, do níž se vstupuje po malém schodišti, je připravena pro výstavy. K expozičním účelům rovněž slouží systém pro zavěšení prezentovaných děl a speciální osvětlení. Samozřejmostí je bezbariérová toaleta a zázemí pro zaměstnance.

 

Výhodou spojení výstavního prostoru s informačním střediskem je především otevírací doba. Pozitivem je také stálá přítomnost dozoru, což umožňuje vystavování dražších exponátů.

 

„Ve městě už jednu galerii máme – galerii U Minoritů. Ta se nachází v bývalé křížové chodbě zrušeného klášterního kostela, který byl v roce 1983 přebudován na koncertní síň. Prostora ale trpí řadou nedostatků. Především je to malá expoziční plocha umožňující prezentaci výhradně dvourozměrných děl. Dalším problémem je přístup. Návštěvníci musí nejprve projít celým koncertním sálem, a to řadu z nich odrazuje. Nevhodná je i poloha mimo frekventované centrum a bezesporu také omezená otevírací doba,“ uvedla Nikola Hirnerová. „V nové galerii je možné vystavovat nejen obrazy či fotografie, ale i trojrozměrná výtvarná díla nebo historické sbírky a jiné zajímavé předměty,“ doplnila.

 

Stejně i městské informační centrum bylo původně umístěno v malém prostoru v ulici Dr. Beneše. Vedle něj se zároveň tísnil veřejný internet a kontaktní místo CzechPoint. Nové sídlo je podstatně větší a k návštěvníkům přívětivější. „Na nové adrese najdou návštěvníci prakticky vše, nač jsou zvyklí. Informace o dění ve městě, servis pro turisty, upomínkové předměty, chybět nebude ani veřejný internet, rozšíří se možnost on-line nákupu vstupenek,“ přiblížila Nikola Hirnerová. Na původním místě infocentra, v domě číslo 15 v ulici Dr. Beneše, tak minimálně do konce června bude fungovat jen kontaktní místo CzechPoint.

 

Náklady na vybudování městského informačního centra s galerií včetně projektové přípravy a vybavení interiéru byly 6,625 milionu korun. Uničov však uspěl se žádostí o dotaci a na projekt získal podporu ve výši 4,511 milionu korun z Regionálního operačního programu Střední Morava, tedy z evropských fondů.

 

Samostatnou položkou je stále probíhající obnova fasády. Adaptace vnějšího pláště domu v hodnotě 800 tisíc korun není součástí původního projektu. Proto polovinu této částky uhradí město a na zbytek získal Uničov dotaci z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón vyhlašovaného Ministerstvem kultury České republiky.

 

 

 

Městské informační centrum a galerie – kontakty a otevírací doba

Masarykovo náměstí 29, Uničov / telefon 585 054 880 / mail mic@unicov_cz

pondělí až pátek 8.30–12.00 a 13.00–16.30 hodin

sobota                   9.00–11.30 hodin

neděle                    14.00–17.00 hodin (pouze galerie, služby infocentra budou omezeny)

 

Zdroj: www.unicov.cz