Slavnost kroje již popáté v neděli zaplní amfiteátr ve Velké Bystřici

DSC_3301.jpg Pestrou paletu lidových krojů představí návštěvníkům tradiční, v pořadí již pátý ročník, setkání ctitelů hanáckého kroje ve Velké Bystřici pod názvem „Slavnost kroje“. Teprve však podruhé slavnost proběhne v nově vybudovaném amfiteátru, který vznikl díky podpoře ROP Střední Morava.

„Letos bychom chtěli návštěvníkům této slavnosti přiblížit, jak kroj žije v současné době, tzn. na jevištích, při tanci, zpěvu, muzice…,“ sdělil starosta města Marek Pazdera. Akci pořádá o. s. Folklorum a koná se pod záštitou Hanáckého folklorního sdružení v rámci celoročního cyklu folklórních akcí „Hanácký rok v Bystřici“. Akce bude zahájena v 9:00 hod. slavnostní mší v římskokatolickém kostele Stětí sv. Jana Křtitele, která bude doprovázena krojovanou účastí a tradičními lidovými písněmi. Na Zámeckém náměstí a v amfiteátru se diváci seznámí se současnou podobou lidových krojů v prostředí, ke kterému mají nejblíže, tj. uprostřed lidové hudby, tance a zábavy. Vyvrcholením slavnosti bude ve 14 hod. společný koncert brněnské kapely Cimbal Classic a hanáckého mužského sboru Rovina. Pro děti připravilo bohatý program (dětská dílnička, malování na chodníku, výroba dárků ke Svátku matek) místní Mateřské centrum Bublinka.

Slavnost kroje letos doplní i farmářský trh a Kuličkiáda, která začne od 14:00 hodin v prostorách zámeckého parku za amfiteátrem.

Město Velká Bystřice získalo na oživení zámeckého areálu dotaci ve výši 37,6 milionů korun z ROP Střední Morava. Kromě toho velkobystřičtí z dotace ROP vybudovali cyklostezku do nedalekých Hluboček (12,8 mil. Kč) a upravili centrum města vč. místních komunikací (6,9 mil. Kč). Celkem město Velká Bystřice doposud z ROP Střední Morava získalo 57,3 milionů korun.