Rapotín na Šumpersku má nové komunikační a koordinační centrum

cenrtum_novostavba_otevirani_rapotin_220120908_denik_100.jpg Zázemí pro spolkovou činnost v obci, kulturní akce, ale i informační turistické centrum pro návštěvníky Jeseníků poskytne nové Komunikační a koordinační centrum v Rapotíně na Šumpersku. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu 8. září. ROP Střední Morava přispěl částkou přibližně 24 miliony korun.

Obec centrum vybudovala za 35 milionů korun, z toho zhruba 24,5 milionu korun činí dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava.

Nové centrum vzniklo v budově bývalého kulturního domu, který v roce 2005 vyhořel a byl ve zdevastovaném stavu. Od roku 2009 se začal připravovat projekt prakticky nové stavby. „Díky centru se obnoví spolkový život v obci, budou se tam konat kulturní akce i různé konference, již v blízké době jsou naplánovány hned dvě. Obdobné zázemí v Rapotíně citelně chybělo. Nové centrum se sále až pro tři stovky lidí budou využívat i okolní obce, které prostory pro konání různých větších akcí nemají," sdělil starosta Rapotína Pavel Žerníček.

Velký přínos bude mít zařízení pro cestovní ruch, v jeho prostorách vznikne turistické informační centrum. Velkou výhodou je poloha objektu, který se nachází hned u silnice 1/44, po které projíždějí turisté mířící do Jeseníků. „Infocentrum bude jakousi bránou do Jeseníků, lidé zde budou moci získat informace a propagační materiály o celém regionu Jeseníků. Venku je i infokiosek s dotykovou obrazovkou," uvedl Pavel Žerníček.

Nové centrum přivítal i ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu Jan Závěšický. „Vznikl tak nový bod pro návštěvníky regionu, kteří jej budou využívat celoročně. Mohlo by se stát nejvýznamnějším informačním centrem v Jeseníkách," míní Závěšický. Nové prostory v sobotu navštívila řada místních, s výsledkem rozsáhlé rekonstrukce byli vesměs spokojeni. „Nový kulturní dům se mi líbí, tak doufám, že se zde budou dít nějaké zajímavé akce," řekla obyvatelka Rapotína Anna Veselá. Obec do budoucna zvažuje i to, že k centru přistaví nový obecní úřad. Stávající se sice nachází v historickém objektu, ale je ve špatném stavu. „Tato varianta je projekčně připravena. Náklady zatím nejsou přesně vyčísleny, řádově se mohou pohybovat mezi 20 až 30 miliony korun," dodal starosta, Pavel Žerníček. Při otevření nového kulturního centra se lidé mohl seznámit se studií, jak by nová budova úřadu měla vypadat. Propojena by měla bát s novým objektem centra a měla by zde vzniknout například i stálá expozice o mineralogii regionu.

Zdroj: www.sumpersky.denik.cz
Autor: Hana Kubová