Projekty realizované díky dotaci z ROP Střední Morava zvyšují atraktivitu regionu

013.JPG Olomouc, 9.7.2014 - Regionální operační program Střední Morava patří mezi nástroje, kterými jsou podporovány investice v cestovním ruchu.   Jejich cílem je vyzvednutí atraktivních míst v regionu a využití přírodního a kulturního potenciálu Olomouckého a Zlínského kraje k přilákání turistů. Také díky zajímavým projektům, které jsou realizovány za finančního přispění ROP Střední Morava, se tento cíl daří naplňovat.

Že atraktivita regionu roste a na Střední Moravu přijíždí stále více turistů, dokládají čísla o návštěvnosti za minulý rok. Olomoucký a Zlínský kraj zaznamenaly nejvyšší meziroční nárůst počtu turistů. Podle zprávy Českého statistického úřadu na území obou krajů zavítalo v roce 2013 více než 950 tisíc turistů z tuzemska i ze zahraničí. K přílivu návštěvníků přispívají různé aktivity a projekty v oblasti cestovního ruchu, které vznikají i díky dotacím z ROP Střední Morava.

Například ve Velké Bystřici na Olomoucku vybudovali díky evropským dotacím hned několik projektů s vazbou na cestovní ruch, mimo jiné i amfiteátr v zámeckém areálu nebo galerii a informační centrum v západním křídle zámku. „Bez podpory z ROP Střední Morava bychom nemohli tyto krásné a oceněné projekty vůbec realizovat“, říká starosta Marek Pazdera.„Cykloturistický rekreační potenciál údolí řeky Bystřice významně podpořila i realizace projektu cyklostezky z Velké Bystřice do Hluboček přes Mariánské údolí. Po otevření cyklostezky bylo při sčítání cyklistů napočítáno neuvěřitelných 10 tisíc uživatelů za týden“, doplňuje starosta zajímavou informaci o dalším projektu spolufinancovaném z ROP Střední Morava.

V poslední době bylo pro veřejnost otevřeno hned několik míst spolufinancovaných z ROP Střední Morava, která svojí výjimečností lákají k návštěvě. Na území Olomouckého kraje je to například originální Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií výroby tohoto chuťově výrazného sýra s nezaměnitelným aroma. Milovníci vojenské historie se mohou vypravit do nově otevřeného fortu tzv. Lagerfortu XIII, který je součástí unikátního systému opevnění kolem města Olomouce, které zahrnovalo desítky fortů a další pevnostní stavby. ROP Střední Morava přispěl na rekonstrukci již 5 těchto historicky cenných objektů, které se nacházejí buď přímo v Olomouci, nebo v jejím bezprostředním okolí. Také návštěvníci, kteří vyznávají aktivní dovolenou třeba na kole, mohou využít několik nových cyklostezek. Před nedávnem byla například otevřena tzv. Hvězdná cyklostezka spojující Olomouc se Šternberkem.

Ve Zlínském kraji se turisté mohou vypravit do Baťova institutu, který vznikl rekonstrukcí továrních budov 14 a 15 bývalého výrobního areálu. V tomto „kulturním stánku“ si mohou prohlédnout například ojedinělou expozici „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“, která byla nedávno vyhlášena Muzejní výstavou roku 2013. Zajímavým turistickým cílem je také Archeoskanzen v obci Modrá, kde několik expozic prezentuje ukázku písemnictví, života, tradic a kultury z dob Velké Moravy. I tady před nedávnem slavili, a to 10 let od chvíle, kdy unikátní skanzen přivítal první návštěvníky. Od té doby se ale areál i díky ROP Střední Morava značně rozrostl. O pár kilometrů dál ležící Velehrad s proslavenou bazilikou a novým Turistickým centrem zrealizovaným díky evropských dotacím také stojí za návštěvu. A milovníci cyklistiky mohou využít několika cyklostezek, třeba cyklostezka Bečva nabízí pěkné svezení a příjemným zážitkem může být i cesta po cyklostezce podél Baťova kanálu.

Z ROP Střední Morava bylo v oblasti cestovního ruchu doposud podpořeno 110 ubytovacích zařízení, 12 lázeňských zařízení, 29 lyžařských středisek, 94 galerií, muzeí a jiných kulturních expozic nebo 14 koupališť. Nově vzniklo 122 kilometrů cyklostezek. Investice do cestovního ruchu s sebou přinesly i vznik více než 1 000 nových pracovních míst.

 

Kontakt:

Mgr. Michaela Linhartová

Tisková mluvčí Úřadu Regionální rady

Tel.: 739 002 410

E-mail: michaela.linhartova@rr-strednimorava_cz