Podnikatelé evropské peníze vítají

web.jpg Řádově osmkrát vyšší částku žádají podnikatelé na své projekty z Regionálního operačního programu Střední Morava v Olomouckém a Zlínském kraji.

„Na konci listopadu jsme přijímali projekty, ve kterých mohli podnikatelé žádat na podporu cestovního ruchu v regionu. Na úřadě se sešlo 63 projektů za více než 800 milionů korun. V Regionálním operačním programu Střední Morava bylo pro toto období vyčleněno pouze 100 milionů,“ řekl ředitel Úřadu Regionální rady Ivan Matulík. Podle něj téměř osminásobný přetlak poptávky je dán tím, že pro podnikatele je získání dotace velkou příležitostí, jak zlepšit konkurenceschopnost svého podnikání, a to navíc i v období, kdy klesá poptávka. „Evropské peníze rovněž v regionu pomáhají přispívat k vytvoření nových pracovních míst. Hlavně jde ale o turisty, kteří zde budou nalézat příležitosti k trávení volného času, respektive k tomu, aby služby nakupovali právě v našem regionu“ doplnil Matulík. Jedná se zejména o projekty výstavby hotelů, wellness center, sportovně-rekreačních areálů. Mezi šedesátkou projektů jsou i projekty typu rozhledna či centrum pro rozvoj hippoturistiky.

 

Kromě toho mohli své projekty na podporu cestovního ruchu předkládat podnikatelé a veřejný sektor z území Rožnovska. „Rožnovsko bylo, spolu s dalšími pěti územími, stanoveno jako území s vysokým potenciálem cestovního, pro které byla zpracována analýza rozvoje cestovního ruchu s názvem integrovaný plán rozvoje území. Podnikatelé i veřejný sektor pak svými projekty naplňují aktivity schválené v tomto plánu,“ upřesnil ředitel Úřadu Regionální rady. Na konci listopadu obce z Rožnovska předložily 10 projektů na rozvoj letních aktivit za bezmála 100 mil. Kč. Podnikatelé rozvoj cestovního ruchu na Rožnovsku doplnili o projekty s vazbou na zimní aktivity za 176 milionů korun.

 

Do listopadu 2009 byly s podnikateli v Olomouckém a Zlínském kraji podepsány smlouvy o poskytnutí dotace z ROP Střední Morava na 58 projektů za více než jednu miliardu korun. Z toho je již 10 projektů definitivně zrealizováno a v současné době provozováno jejich majiteli. Před letošní zimní sezónou jsou navíc dokončovány investice v některých lyžařských střediscích, takže i lyžaři se mají na co těšit.