Osm miliard už je v regionu vidět

DSC06885.jpg Osm miliard korun bylo již vyplaceno z Regionálního operačního programu Střední Morava v Olomouckém a Zlínském kraji. Projekty v řádu osmimiliardové investice už dnes lze v regionu vidět téměř na každém kroku.

„Investice s podporou ROP Střední Morava mají za cíl především zvýšit kvalitu života obyvatel v regionu“ řekl ředitel Úřadu Regionální rady Ivan Matulík. K dnešnímu dni bylo v Olomouckém a Zlínském kraji schváleno celkem 682 projektů za dvanáct miliard korun.  „Více než čtyři sta projektů již slouží svým uživatelům,“ pokračoval Matulík. Projekty za přibližně čtyři miliardy jsou prozatím v realizaci nebo před dokončením.

Na území Olomouckého a Zlínského kraje vzniklo například 91 kilometrů nových a zrekonstruovaných silnic II a III tříd nebo 90 kilometrů nových cyklostezek. Mezi finančně nejnáročnější investice patří výstavba Kulturního a univerzitního centra ve Zlíně (dotace ROP 331 mil. Kč), silnice Mohelnice – Stavenice (239 mil. Kč), přednádraží v Olomouci a v Přerově (každé s dotací 100 mil. Kč), dále také projekt vsetínské automobilové školy (51 mil. Kč), sportovního a relaxačního centra v Nezamyslicích (45 mil. Kč) nebo domov pro seniory v Karolince (35 mil. Kč). Do konce roku 2013 by mělo být díky ROP Střední Morava vytvořeno celkem 938 nových pracovních míst.

Z pohledu čerpání dotace na jednoho obyvatele si velmi polepšily obce do pěti tisíc obyvatel. Ty totiž patří mezi nejúspěšnější žadatele. Jsou to zejména sportovní areály, venkovní hřiště, revitalizovaná náměstí, zdravotní střediska či hasičské zbrojnice, které zlepšují život lidem na venkově. „Realizace projektu Víceúčelového nízkoenergetického komplexu pro všechny generace má zásadní význam pro rozvoj obce především v oblasti podpory a udržení kulturně-společenského života. Společenské centrum slouží všem generacím,“ potvrdil starosta obce Lidečko na Zlínsku, Vojtěch Ryza, jehož obec získala na projekt dotaci 28 milionů korun.

Prezentace projektů, které jsou realizovány s podporou ROP Střední Morava, je k dispozici na webových stránkách www.mujprojekt.eu. Na jednom místě jsou zpracovány jak informace o projektech, tak je zde uložena i jejich fotodokumentace. Nyní je na stránky vloženo 432 projektů, které vznikly s podporou ROP Střední Morava

V letech 2007 až 2013 Evropská unie prostřednictvím ROP Střední Morava podporuje v Olomouckém a Zlínském kraji rozvoj dopravy, růst měst a obcí a cestovní ruch. Na rozvojové projekty, které jsou v těchto oblastech předkládány, bylo původně vyčleněno téměř 20 miliard korun. Posilováním koruny vůči euru tato částka spadla na dnešních 16,8 miliard, které jsou k dispozici pro oba kraje.