Olomoucké Arcibiskupství se otevře veřejnosti

DSC05606_web.jpg Po dlouhých letech bude moci veřejnost vidět reprezantativní prostory Arcibiskupství olomouckého. To se rozhodlo využít dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava a do Olomouce lákat turisty do míst, kde se psaly české dějiny.

"Uvědomuji si kontinuitu historie a oceňuji společnou myšlenku otevřít palác veřejnosti," řekl předseda Regionální rady a olomucký hejtman Martin Tesařík. Projekt zpřístupnění reprezentativních sálů Arcibiskupství byl připravován společně se statutárním městem Olomouc v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Olomouc. "Doufám, že projekt bude nejen prospěšný pro Arcibiskupství, ale i pro turisty, kteří uvidí kus historie," dodal olomoucký arcibiskup, Mons. Jan Graubner.

Výsledkem projekru jsou stavební úpravy, restaurátorské práce a další činnosti, které povedou k vytvoření expoziční prohlídkové trasy v interiérech Arcibiskupského paláce. "Prohlídková trasa bude zahrnovat knihovnu, velký sál, trůnní sál, žlutý salonek, přijímací sál,zelený pokoj a pracovnu v prvním patře paláce," doplnil Štepán Sittek z olomouckého Arcibiskupství. Veřejnosti bude k dispozici také informační turistické centrum, ve kterém si budou moci zakoupit drobné suvenýry, či prohlédnout část sbírky historických předmětů. Vstupné do paláce se nebude lišit od jiných historických staveb s regionu. Dospělí zaplatí 50 Kč, děti a studenti pak polovinu.

Celkové náklady projektu jsou 29,4 mil. Kč, přičemž 24,9 mil. Kč poskytla Evropská unie z Regionálního operačního programu Střední Morava (85%). Arcibiskupství se veřejnosti oficiálně otevře v dubnu 2011.