Od soboty je v Rožnově p.R. zpřístupněna Jurkovičova rozhledna

jurkovi__.jpg Od soboty 28. dubna je v provozu Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm. Stavba realizovaná podle původních plánů slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče bude veřejnosti otevřena až do poloviny října denně od 9,00 do 17,00 hodin. Regionální operační program Střední Morava přispěl na její stavbu částkou 8,5 milionů korun.

Jednou z nových dominant dříve lázeňského města Rožnov pod Radhoštěm je od letošního roku Jurkovičova rozhledna postavená na Karlově kopci nad Valašským muzeem v přírodě. Své jméno dostala podle slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče, který tuto rozhlednu na objednávku turistického spolku ve Valašském Meziříčí navrhl do nedalekého Brňova.

Jurkovičova rozhledna je umístěna na Karlově kopci (480 m.n.m.). Výška rozhledny je 31,09 metrů, výška vyhlídkové plošiny pak 18,8 metrů nad úrovní terénu. Celkové náklady na vybudování rozhledny se vyšplhaly na 12,2 mil. korun. Část prostředků získalo město z dotace Regionálního operačního programu (8,4 mil. korun), část věnovala Nadace Děti-Kultura-Sport (2,1 mil. korun).
Zajímavosti ze stavby rozhledny říkají, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Na stavbu rozhledny bylo použito 200 m3 kulatiny (100 m3 řeziva) a barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm je stavěna dle původních architektových návrhů pouze s drobnými úpravami vycházejícími ze současných platných předpisů.

Otevírací doba rozhledny je denně od 9.00 do 17.00 hod. Základní vstupné činí 30,- Kč, snížené pak 15,- Kč.

A pokud Vás zajímá, kolik schodů musíte vystoupat, aby se Vám otevřel pohled na město Rožnov pod Radhoštěm, přijeďte… a spočítejte sami.

Zdroj: www.roznov.cz