Od škol po pevnosti - více než 300 milionů pro region

vrr.jpg Projekty za 315 milionů na podporu cestovního ruchu a na rozvoj školství schválil na svém jednání Výbor Regionální rady ve středu 19. května v Luhačovicích.

„Mateřské, základní a střední školy v regionu získají dotaci 162 milionů korun a do rozvoje cestovního ruchu ve městech a obcích poputuje 119 milionů,“ řekl předseda Regionální rady a olomoucký hejtman Martin Tesařík. Kromě vzdělávací infrastruktury výbor podpořil projekty unikátních fortových pevností, které se nacházejí v okolí města Olomouc. „Na takzvané olomoucké pevnůstky jsme přispěli částkou bezmála 34 milionů korun,“ doplnil Tesařík. Patří mezi ně Barokní bastionová pevnost Prachárna, Muzeum Lagerfort, Fort XXII a Pevnůstka Radíkov. Nově na Moravě vznikne Vodácká turistická stezka (12 mil. Kč), v Prostějově opraví radniční věž (6,1 mil. Kč), v Uherském Hradišti bývalé jezuitské koleje přestaví na Slovácké centrum kultury a tradic (24,9 mil. Kč) a v Záhlinicích zrekonstruují Muzeum Františka Skopalíka (5,5 mil. Kč). „Také jsme skoro 15 miliony přispěli na stavební úpravy mateřských škol v Zubří, Vsetíně a Uničově, modernizace základních škol přijde na 68 milionů a středoškolské a celoživotní vzdělání bylo podpořeno částkou 79 milionů,“ doplnil za oblast školství Tesařík.

 

Ve všech případech se jedná o projekty, které byly schváleny k dopracování, čili prošly první fází hodnocení. V následujícím období musejí předkladatelé především dopracovat rozpočet a doložit zbývající projektovou dokumentaci tak, aby projekty mohly být připraveny k financování z regionálního operačního programu.

 

Mimo jiné Výbor Regionální rady dále projednal návrh aktualizace finančního plánu, který reaguje na změnu kurzu eura vůči koruně. Aktualizace finančního plánu se odrazí na harmonogramu výzev, který by měl být projednáván na červencovém zasedání výboru.

 

 

 

Seznam projektů schválených k dopracování:

 

2.2.3 Infrastruktura pro rozvoj vzdělávání

3.1 Integrovaný rozvoj cestovního ruchu – Olomouc

3.2 Veřejná infrastruktura a služby