Na Šumpersku a Jesenicku se rozšíří nabídka ubytování

P1030181.jpg Lepší kvalitu ubytování bude do dvou let nabízet Šumpersko a Jesenicko. Výbor Regionální rady schválil rekonstrukci penzionů, hotelu či lázeňského domu. Regionální operační program Střední Morava přispěje dotací ve výši 65 milionů korun.

Stejně jako na Šumpersku, tak i na Jesenicku budou podnikatelé realizovat po třech projektech převážně v oblasti ubytovacích služeb. Bude to penzion U Rybníčku (dotace ROP 5 mil. Kč) a  Chiranka pod Točem (15 mil. Kč). V Loučné nad Desnou bude modernizována část zámeckého areálu, která se změní na hotel Chateau Wiessenberg (15 mil. Kč), který bude nabízet třicet lůžek v tříhvězdičkové kategorii. O kousek dál, v Koutech nad Desnou, vznikne novostavba třípatrového hotelu rovněž v kategorii třech hvězd s 90 lůžky a wellness zázemím. Ve Velkých Losinách bude rekonstruován lázeňský dům Božena (15 mil. Kč), který bude nabízet 46 lůžek. Z oblasti cestovního ruchu byl zajímavý projekt schválen ve Filipovicích u Bělé pod Pradědem. V místech stávajícího skiareálu bude v létě fungovat bobová dráha, lanové centrum, snowtubingová dráha a dětské hřiště. ROP Střední Morava na tyto letní aktivity přispěl částkou 13,5 mil. Kč. Díky těmto šesti projektům vznikne na Jesenicku a Šumpersku 35 nových pracovních míst. Všechny tyto projekty jsou realizovány v rámci Integrovaných plánů rozvoje cestovního ruchu, který je připravován ve spolupráci s partnery v území, především se sdružením Jeseníky – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu. 

 

Celkově bylo z ROP Střední Morava v Olomouckém i Zlínském kraji v oblasti rozvoje cestovního ruchu schváleno 232 projektů za 2,7 mld. Kč, z toho jen v Olomouckém kraji 110 projektů za 1,2 miliardy. Z těchto 110 projektů jich dvaapadesát realizují podnikatelé v objemu 745 milionů korun.

 

Z pohledu ROP Střední Morava sekundárním efektem realizace projektů v regionu je vytváření pracovních míst. Ve smlouvách o poskytnutí dotace z ROP se příjemci zavázali k vytvoření 1 252 nových pracovních míst. Přitom nejvíce z nich je vytvářeno právě v projektech na podporu rozvoje cestovního ruchu (811 nových pracovních míst).