Mezi Lipníkem nad Bečvou a Osekem jsou nové kilometry cyklostezky Bečva

cyklo_Be__va_Lipn__k.jpg Další necelé tři kilometry Cyklostezky Bečva vznikly na levém břehu řeky Bečva mezi Lipníkem a Osekem nad Bečvou. Regionální operační program Střední Morava na jeho výstavbu přispěl částkou deset a půl milionů korun.

„Nový úsek cyklostezky vede z Lipníka nad Bečvou, směrem na Týn a pokračuje k Oseckému jezu,“ upřesnil místostarosta města Lipníka Pavel Šoltys. Dříve museli cyklisté projíždět zastavěným územím města, což zejména v dopravní špičce přinášelo bezpečnostní komplikace. „V minulých letech jsme zde dokonce zaznamenali dvě nehody se zraněním při účasti cyklisty,“ pokračoval Šoltys. Dnes na 2 841 metry dlouhém a 3 metry širokém úseku cyklisté už nebudou muset dvakrát křížit tok řeky Bečvy a nebudou muset projíždět mezi domy a panelovým sídlištěm ve městě. Příští rok na jaře následně obec Osek nad Bečvou zajistí opravu navazujícího úseku, takže cyklisté dojedou po asfaltovém povrchu až po osecký most přes Bečvu.

 

Cyklostezka Bečva patří k nejdelším souvislým úsekům, které lze v České republice projet na kole. Od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s Moravou mají cyklisté možnost poznávat pamětihodnosti, přírodní krásy, lidové tradice i místní speciality Valašska, Moravské brány a Hané. V celkovém součtu se jedná o 160 kilometrů, které lze strávit v sedle kola. Velká část cyklostezky je vedena po nově vybudovaných úsecích s vyloučením motorové dopravy.

 

Z Regionálního operačního programu Střední Morava v Olomouckém a Zlínském kraji vzniklo už 94 kilometry nových cyklostezek. Prozatím bylo jen v Olomouckém kraji vybudováno 32 kilometrů a dalších 35 vznikne do konce roku 2014. Celkově byly na podporu cyklodopravy v obou krajích schváleny projekty ve výši 616 milionů korun. Projekty za dalších 160 milionů korun jsou aktuálně hodnoceny Úřadem Regionální rady a v nejbližších týdnech je bude schvalovat Výbor Regionální rady.