Evropské peníze pro Jesenicko zůstanou v regionu

euro_coins.jpg Olomouc, 1. 10. 2014 – Výbor Regionální rady Střední Morava schválil další projekty na podporu rozvoje cestovního ruchu na Jesenicku. Evropské peníze tak přispějí ke zvýšení atraktivity tohoto území pro turisty. Jedná se přitom o jednu z posledních šancí, jak využít evropské dotace z programového období 2007-2013. Mezi projekty bude rozděleno více než 70 milionů korun.

O dotace se mohly ucházet projekty v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Jesenicka. S vyhlášením této výzvy se přitom původně nepočítalo, nicméně z důvodu nevyužití peněz vyčleněných na vybudování jesenického aquaparku zůstalo k dispozici 80 milionů korun. Půlku z této částky vyhrazené na projekty z Jesenicka Výbor Regionální rady schválil již v dubnu, o zbylé částce rozhodoval na svém zářijovém zasedání. „Rozhodli jsme se, že nevyužité peníze ponecháme na Jesenicku. Rozvoj tohoto území považujeme za klíčový“, říká Jiří Rozbořil, olomoucký hejtman a předseda Výboru Regionální rady Střední Morava.

Výborem Regionální rady bylo k dopracování schváleno celkem 12 projektů z oblasti cestovního ruchu. Největší dotaci, v celkovém součtu téměř 20 milionů korun, si připíše město Jeseník, který díky tomu může realizovat 3 projekty. Záměrem jesenické radnice je modernizace letního koupaliště, rekonstrukce kolonády v lázních a vybudování turistického parkoviště u jesenického muzea. Shodně po 10 milionech pak získaly projekty Mikroregionu Jesenicko, který nese název Aktivní Jesenicko a Bělá v pohybu, jehož realizátorem je obec Bělá pod Pradědem.

ROP Střední Morava, jehož prostřednictvím jsou čerpány finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj na území Olomouckého a Zlínského kraje, měl v programovém období 2007-2013 k dispozici více než 18 miliard korun. V oblasti cestovního ruchu již bylo z dotací ROP Střední Morava podpořeno 320 projektů za více než 3 miliardy korun, z toho 160 projektů za 1,6 miliardy korun je realizováno na území Olomouckého kraje.

  

Kontakt:

Mgr. Michaela Linhartová

Tisková mluvčí Úřadu Regionální rady

Tel.: 739 002 410

E-mail: michaela.linhartova@rr-strednimorava_cz