Dříve vojenské kasárny, dnes Hanácké náměstí

P5200033.jpg Někdejší kroměřížské vojenské nástupiště v bývalých Žižkovývh kasárnách kompletně změnilo svou tvář. Dnes zde místo vojáků stojí fontány, dětské hřiště a malý amfiteátr. To vše s podporou Regionálního operačního programu Střední Morava.

 Kroměřížská radnice dokončila jednu z největších investičních akcí posledních let. Ve čtvrtek 20. května 2010 bylo otevřeno nové Hanácké náměstí, které vzniklo úplnou přestavbou někdejšího vojenského nástupiště v bývalých Žižkových kasárnách. Prostor, který v minulosti mohli spatřit jen příslušníci armádních sil a v uplynulém roce stavební dělníci, se otevírá veřejnosti ve zcela změněné podobě. Asfaltové vojenské nástupiště a přiléhající plochy se změnily v náměstí s parkovou úpravou, fontánou, dětským hřištěm a malým amfiteátrem.

Rekonstrukce byla zahájena na jaře loňského roku odstraněním původního povrchu. Postupně došlo k položení nové kanalizace, vodovodu a dalších sítí a vybudování nových vozovek a chodníků. Rekonstrukce zahrnovala i instalaci nového veřejného osvětlení, fontány v centrální části, dětského koutku a malého amfiteátru pro drobné kulturní akce. Samozřejmostí jsou nové lavičky a odpadkové koše. „Po obvodu náměstí je stovka parkovacích míst pro osobní vozy a osm míst pro autobusy. Podmínkou realizace je bezplatné parkování nejméně po dobu pěti let," uvedl vedoucí radničního odboru rozvoje Josef Koplík. Podle něj byly celkové náklady stavební části projektu vyčísleny na 35 milionů 56 tisíc korun. „24 milionů jsme získali jako dotaci z Regionálního operačního programu Evropské unie, zbytek zaplatilo město z vlastního rozpočtu," poznamenal Koplík.

Podle kroměřížského starosty Miloše Malého bude nové náměstí plnohodnotnou součástí města. „Mělo by být spojnicí mezi městským centrem a sídlištěm Zachar. Může to být příjemné odpočinkové místo s posezením pod vzrostlými stromy v klidné lokalitě blízko historického centra. Navíc tu budou moci parkovat osobní auta i autobusy návštěvníků. Je to v podstatě v polovině cesty mezi Květnou zahradou a zámkem, takže turistům ušetříme i kus cesty, protože původní parkoviště pro autobusy bylo až na Chropyňské ulici, tedy přesně na opačné straně než Květná zahrada," vysvětlil Miloš Malý.

 

Zdroj: www.mesto-kromeriz.cz