Dohoda o partnerství mezi Evropskou komisí a Českou republikou byla definitivně schválena

handshaking.jpg Evropská komise včera (26. srpna) uzavřela s Českou republiku tzv. Dohodu o partnerství, která je důležitá pro čerpání evropských peněz v období 2014-2020. Do Česka má přitéct až 22 miliard eur, v přepočtu přibližně 616 miliard korun. Strategický dokument Evropské komisi předložily již všechny státy EU.

Evropská komise po tříletém jednání oficiálně uzavřela s Českou republikou důležitý strategický dokument označovaný jako Dohoda o partnerství. Bez něj by nebylo možné v období 2014-2020 čerpat 22 miliard eur, které jsou pro Česko připraveny v evropských strukturálních a investičních fondech. Kromě zmiňované částky může země do roku 2020 získat dvě miliardy eur (asi 56 miliard korun) na rozvoj venkova a 31 milionů eur (přibližně 870 milionů korun) na rybolov.

„Dohoda o partnerství je výrazem společného úsilí Evropské komise a České republiky o co nejúčinnější využití finančních prostředků EU. Investice musí mít v souladu s novou politikou soudržnosti strategickou povahu a zaměřovat se na reálnou ekonomiku, udržitelný růst a investice do lidských zdrojů,“ komentoval významný mezník v příštím čerpání evropská komisař pro regionální rozvoj Johannes Hahn. „Prvořadá je přitom kvalita, nikoliv rychlost,“ dodal.

Definitivní schválení strategie uvítal i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Prostředky investujeme do posílení konkurenceschopnosti, zvýšení zaměstnanosti, kvalitního systému vzdělávání a lepší dopravní infrastruktury,“ vysvětlil hlavní oblasti budoucích investic.

Podle rezortu pro místní rozvoj, který má evropské fondy ve své gesci, by první výzvy k předkládání projektů měly být odstartovány na začátku příštího roku.

 

Zdroj: www.euractiv.cz