Do regionu míří dalších 600 milionů z ROP Střední Morava

Horn___Lhota_silnice.jpg Projekty za 593 miliony z ROP Střední Morava schválil Výbor Regionální rady na začátku října v Přerově. Posílen bude cestovní ruch ve městech a obcích, Jeseníkách, na Luhačovicku a Olomoucku. Výbor neprojednal vyhodnocení výzvy na revitalizaci veřejných prostranství na venkově.

Devadesát milionů korun z ROP Střední Morava podpoří aktivity měst a obcí v oblasti cestovního ruchu. „Jedná se zejména o expozice a muzea, které podtrhují zajímavosti v regionu,“ shrnul ředitel Úřadu Regionální rady Ivan Matulík. V Kroměříži například budovu starého pivovaru přebudují na Expozici Karla Kryla (dotace 10,3 mil. Kč), Ve Starém Městě vznikne Event centrum u Památníku Velké Moravy (dotace 15,2 mil. Kč), které bude nabízet živá vystoupení na pódiu s hledištěm, jezuitským sklepením a odpočinkovou terasu. Už dnes ve Starém Městě pro turisty plánují představení Slováckého verbuňku a další folklórní tradice Slovácka. V Olomouckém kraji dojde k rozšíření výstavních ploch v Muzeu Litovel (dotace 13,3 mil. Kč) nebo město Tovačov obnoví Spanilou věž tovačovského zámku (dotace 7,8 mil. Kč) známého především pro svou jedinečnou architekturu. Sdružení cestovního ruchu Jeseníky zase získalo dotaci 6,3 miliony na vytvoření jednotného odbavovacího systému, prostřednictvím které turisté budou moci jednoduše a rychle využívat služby v regionu. Dále byly podpořeny turistické projekty podnikatelů na Luhačovicku a Olomoucku (39 mil. Kč).

 

Bezmála 90 mil. Kč z ROP Střední Morava získá i statutární město Zlín. „Projekty statutárního města Zlín byly předloženy v rámci integrovaného plánu rozvoje města, prostřednictvím kterého město na svém území čerpá dotace z ROP Střední Morava,“ upřesnil Matulík. Dojde k revitalizaci Gahurova prospektu před Kulturním a univerzitním centrem (dotace 14,4 mil. Kč), revitalizován bude Park Komenského (dotace 35,8 mil. Kč) a vzhled města změní i rekonstrukce podchodu na náměstí Práce (dotace 41,3 mil. Kč).

 

Řidiči ve Zlínském kraji ocení dvacet kilometrů nových povrchů na silnicích II a III tříd. ROP Střední Morava na jejich úpravu přispěl částkou 318 milionů korun. Rekonstrukcí projde například silnice z Horní Lapače do Fryštáku, z Uherského Hradiště do Jarošova nebo z Ústí u Vsetína do Hovězí. Celkem bylo v Olomouckém a Zlínském kraji už zrekonstruováno 106 kilometrů silnic II a III tříd. Výbor neprojednal vyhodnocení výzvy na revitalizaci veřejných prostranství na venkově, tj. podoblast podpory 2.3.1 Fyzická revitalizace území.

 

Aktuálně jsou v Olomouckém a Zlínském kraji schváleny projekty za 15,5 miliard korun. Do konce roku 2013 zbývají dvě miliardy. Ty zahrnují 700 milionů korun, které jsou v aktuálně vyhlášených výzvách, a finanční prostředky (1,3 mld. Kč), které pokrývají vázané prostředky IPRM, IPRÚ, koncepty, či rezervy na kurzové ztráty. Na rozvoj Olomouckého a Zlínského kraje bylo v ROP Střední Morava vyčleněno 17,5 miliard korun.

 

Seznam schválených projektů:

1.1.1 Silnice II a III třídy

3.2 Veřejná infrastruktura a služby v cestovním ruchu