Definitivně poslední dotace pomůžou obcím zrekonstruovat návsi a chodníky

bouzov.jpg Olomouc, 8.9.2015 – Úplně poslední peníze z ROP Střední Morava získají malé obce v Olomouckém a Zlínském kraji. Přibližně 200 milionů korun použijí na revitalizace návsí, místních komunikací nebo třeba chodníků. Získané dotace musí proinvestovat do konce roku.

Příležitost získat poslední peníze z ROP Střední Morava využije na základě aktuálního přehledu asi 40 obcí ze schválených 50. O této možnosti rozhodl Výbor regionální rady a nově odsouhlasil žádosti, které úspěšně prošly hodnocením výzvy č. 58/2015  v květnu tohoto roku. Tehdy bylo ale schváleno jen 40 projektů a 50 zůstalo nepodpořeno. Ty byly schváleny až nyní z důvodu odstoupení projektů za cca 80 mil. Kč a  z důvodu dalších úspor. Na realizaci projektů ale mají obce omezený čas, protože proplaceny jim budou pouze ty dotace, které proinvestují a uhradí do 31.12.2015, což je termín pro závěrečné vyúčtování peněz z evropských fondů pro období 2007-2013.

„Jsme si vědomi skutečnosti, že do konce roku nezbývá mnoho času. Ale všichni víme, že se jedná o poslední peníze. A většina obcí jsou zkušení žadatelé, zaslali jsme jim doporučení jak postupovat a eliminovat rizika,“ uvedl Ivan Matulík, ředitel Úřadu Regionální rady.

K největším projektům, které byly schváleny, patří v Olomouckém kraji revitalizace obce Bludov, která získala dotaci 10 milionů korun. Stejnou částku dostane i obec Horní Moštěnice, kde díky ní opraví chodníky a veřejné prostranství ve dvou místních ulicích. Ve Zlínském kraji na nejvyšší dotaci, a to 7 milionů korun, dosáhla obec Hutisko-Solanec, která bude opravovat veřejná prostranství. Dotaci 6,5 milionů korun získala i obec Roštín na obnovu místních komunikací.

ROP Střední Morava, jehož prostřednictvím jsou čerpány finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj na území Olomouckého a Zlínského kraje, měl v programovém období 2007-2013 k dispozici více než 18 miliard korun. Na rozvoj venkova již putovala částka 2,6 miliardy korun, díky které bylo doposud opraveno 225 návsí, náměstí a ostatních částí obce, 28 školek a škol nebo třeba 94 sportovních areálů a hřišť.

 

Kontakt:

Mgr. Michaela Linhartová

Tisková mluvčí Úřadu Regionální rady

Tel.: 739 002 410

E-mail: michaela.linhartova@rr-strednimorava_cz