Cyklisté se můžou těšit na dalších 40 kilometrů cyklostezek

Valassko_Cyklostezka_Becva_Valasske_Mezirici.jpg Olomouc, 5.6.2014 - Střední Morava v posledních letech zažívá velký rozmach cyklistiky. Města a obce totiž v maximální možné míře využily peníze vyčleněné v ROP Střední Morava na budování nových cyklostezek. Cyklistika a nová síť cyklostezek se stává nejen lákadlem pro turisty a zvyšuje tak atraktivitu regionu, ale nabízí i bezpečnou a komfortní možnost dopravy obyvatel měst a obcí do školy či zaměstnání. Aktuálně již cyklisté mohou využívat 122 kilometrů nových stezek a dalších více než 40 kilometrů přibude v nejbližších týdnech.

Například již v červnu se cyklisté projedou po novém úseku dálkové mezinárodní cyklostezky tzv. Moravské cyklotrasy. Nová část trasy vyrůstá v olomoucké městské části Povel a povede ulicemi Velkomoravská, Schweitzerova a Slavonínská. Celkem již byla v Olomouckém kraji z ROP Střední Morava podpořena výstavba 6 úseků Moravské cyklotrasy, které dohromady měří více než 12 kilometrů. Aktuálně budovaná část je dlouhá téměř 1,5 kilometru. Také mezi Šumperkem a Dolními Studénkami si již brzy budou místní obyvatelé i rekreační cyklisté užívat výrazně bezpečnější a pohodlnější jízdu na kole. Podél frekventované silnice, kterou museli cyklisté k jízdě využívat doposud, totiž vyrůstá nová cyklostezka. Na tříkilometrový úsek stezky, který povede ze Šumperka až do centrální části Dolních Studének, by měla navázat další cyklostezka mezi Dolními Studénkami a Sudkovem, jejíž realizace právě odstartovala. Pozadu nezůstali ani v Bohuňovicích, kde finišují s výstavbou cyklostezky vedoucí do Štarnova. Jakmile bude tento pětikilometrový úsek mezi oběma obcemi uveden do provozu, dočkají se cyklisté jedoucí mezi Šternberkem a Olomoucí souvislé trasy o délce přibližně 20 kilometrů.

Také ve Zlínském kraji se v květnu letošního roku rozběhla výstavba hned několika cyklostezek.  Například ve Zlíně, směrem od zoo na Lukov, vyrůstá úsek cyklostezky dlouhý 1,3 kilometru, který naváže na stávající části cyklostezek, které vedou z centra Zlína k ZOO v Lešné. Stezka bude ukončena na hranici katastru Lukova, kde naváže na již postavenou cyklostezku v obci Lukov. Mezi Nivnicí a Dolním Němčím začala stavba cyklostezky souběžně z rekonstrukcí silnice. Stezka je společným projektem Nivnice, Dolního Němčí a Slavkova a díky ní se propojí všechny cyklostezky na Brodsku s těmi na Hradišťsku. A díky dvěma nově budovaným úsekům cyklostezky podél Baťova kanálu dojedou v budoucnu cyklisté z Hulína a Kroměříže až do Veselí nad Moravou přímo a bezpečněji. Nová část cyklostezky, která spojí Otrokovice s Kvasicemi, povede po levém břehu řeky Moravy a její délka bude 4,6 kilometru.  Druhý budovaný úsek, který měří 730 metrů, povede přes Napajedla po rekreační areál Pahrbek a naváže na již postavený úsek cyklostezky vedoucí od Otrokovic po silniční most v centru Napajedel.  Po dobudování obou zmíněných stezek budou mít cyklisté k dispozici 60 kilometrů kvalitního povrchu.

Z ROP Střední Morava byly v programovém období 2007-2013 na výstavbu cyklostezek schváleny dotace ve výši o něco málo přesahující 800 milionů korun. Do konce roku 2015, kdy musí být ukončeny všechny projekty financované z ROP Střední Morava, bude na území Olomouckého a Zlínského kraje vybudováno celkem 181 kilometrů cyklostezek financovaných z ROP.

 

Kontakt:

Mgr. Michaela Linhartová

Tisková mluvčí Úřadu Regionální rady

Tel.: 739 002 410

E-mail: michaela.linhartova@rr-strednimorava_cz