Evropská unie si 9. května připomíná Den Evropy

vlajka_EU02.jpg Přesně před šedesáti lety, 9. května 1950, francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman poprvé veřejně přednesl návrh na založení Evropského společenství uhlí a oceli. Dal tím první impusl pro vznik Evropské unie.

Deklarace vzniku Evropského společenství uhlí a oceli byla prvním krokem pro vznik společenství evropských států, dnes celosvětově známém pod pojmem Evropská unie.  Od té doby je devátý květen ve všech zemích Evropské unie slaven jako Schumanův den, resp. Den Evropy.

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava si Den Evropy připomene 11. května na fotbalovém stadionu E. Beneše v Prostějově. Stadion byl postaven díky Regionálnímu operačnímu programu Střední Morava a právě zde proběhne turnaj žáků prostějovských základních škol a následně i exhibiční utkání mezi Regionální radou a Městem Prostějov. Proti sobě se tak postaví předseda Regionální rady Martn Tesařík na straně poskytovatele dotace a na straně druhé starosta Města Prostějov coby příjemce dotace. Akce je přístupná veřejnosti, všichni jsou srdečně zváni.