Bývalá Jezuitská kolej v centru Uherského hradiště nabízí i expozici Joži Uprky

prohl__dka_expozice.jpg Bývalá Jezuitská kolej v centru Uherského Hradiště se proměnila v Centrum slovácké kultury a tradic. Kromě rozsáhlé expozice tamějšího rodáka a propagátora života na Slovácku Joži Uprky je zde prezentována nejen historie města, ale i tradice regionu. ROP Střední Morava na úpravu koleje přispěl částkou 25 milionů korun.

Historie jezuitské budovy sahá do dvacátých let 17. století a souviselo s posilováním katolické víry ve městě a potlačením zbytků reformace. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 objekt převzala armáda, která zde ubytovávala vojsko. Od té doby bývalá jezuitská kolej zažila spoustu změn, od vojenského špitálu až po úřadovny okresního národního výboru. Od devadesátých let 20. století v budově sídlila městská policie a bylo zde provozováno městské informační centrum. To je v nově zrekonstruovaných prostorách i dnes. Původně barokné objekt byl díky ROP Střední Morava po letech opět oživen.

Téměř po dvou letech stavebních prací je v budově zpřístupněno informační centrum pro turisty a mládež, svou kancelář zde má Regin Slovácka, je zde výstavní a besední Felixův sál, prodejna tradičních výrobků Slovácka, kavárna a prodejna Lidových tradic a řemesel. V patře je umístěna Galerie Joži Uprky s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko. Znovuoživením jezuitské koleje v roce 2012, kdy město Uherské Hradiště získalo prestižní ocenění Historické město roku, byl završen proces regenerace souboru jezuitských staveb města. Díky revitalizaci tohoto barokního komplexu se výrazně ozšířilo spektrum možností trávení volného času nejen místních obyvatel, ale zejména turistů, kteří díky kráse a tradicím město každoročně v hojném počtu nevštěvují.

Město Uherské Hradiště získalo na své investice z ROP Střední Morava 85 milionů korun. Mezi projekty, které realizovalo nebo jejich realizace je v příparavě patří například kino Hvězda nebo přírodovědné učebny základních škol.