Arcibiskupský palác se otevře veřejnosti

palac_interier_web.jpg Místnosti, ve kterých se v roce 1848 ujal vlády teprve osmnáctiletý rakouský císař, český a habsburský král František Josef I, se o víkendu díky ROP Střední Morava poprvé otevřou veřejnosti.  

Projekt, kterým je zpřístupněno veřejnosti plně funkční oficiální sídlo úřadujícího biskupa, Arcibiskupský palác v Olomouci, nemá ve střední Evropě obdoby. „Jestli někteří říkají, že církev je jako dům ze skla, tak já sám bych v takovém domě bydlet nechtěl. My chceme tento dům otevřít a ukázat, jak vypadá život v tomto domě dnes,“ řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Prohlídkový okruh zahrnuje reprezentační sály s dochovanou bohatou rokokovou, empírovou a nebarokní výzdobou a jsou vybaveny dobovým mobiliářem. Právě tyto místnosti jsou spjaty s nejvýznamnějšími událostmi, které se v budově odehrály. Za zmínku stojí například návštěva Marie Terezie či Ludwiga van Beethovena. Budovu arcibiskupství jaké navštívili všichni demokratičtí prezidenti Česka i bývalého Československa a v roce 1995 zde při své návštěvě zavítal i papež Jan Pavel II. Díky dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava (24,9 mil. Kč) byla zrekonstruována i fasáda Arcibiskupského paláce, všechna okna, kamenické a kovářské prvky.

Nově zrekonstruovaný palác bude otevřen pro veřejnost poprvé v sobotu 30. dubna od 10.00 hodin. Jak tento den, tak také v neděli 1. května bude běžný provoz s možností prohlídky doprovázet i odpolední program. Po oba dva dny to bude vystoupení skupiny historického šermu ve 14.00 a v 15.00 hodin a představení z doby baroka ve 14.30 hodin. V neděli pak ještě od 15.30 hodin zazní koncert studentů Konzervatoře Evangelické akademie.

V turistické sezóně 2011 bude Arcibiskupský palác v Olomouci otevřen od května do září každý den kromě pondělí od 10.00 do 17.00 hodin, v říjnu (a od roku 2012 také v dubnu) je možné jej v tyto hodiny navštívit v sobotu a neděli. Celá prohlídková trasa trvá kolem 50 minut. Dospělí za prohlídku zaplatí 60,- Kč. Za poloviční částku dostanou vstupenku do paláce děti ve věku 6-15 let, studenti, důchodci nad 65 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP-P. Rodinná vstupenka pro dva dospělé a dvě děti pak vyjde na 120,- Kč. Výklad bude standardně poskytován v češtině, pro skupiny také anglicky, německy a polsky. Jednotlivci si také budou moci zapůjčit cizojazyčného audioprůvodce.

Rezervace skupin je možná pouze pro skupiny 15 a více osob. V rámci rezervace je možno zajistit prohlídku i mimo běžnou provozní dobu. Rezervaci je možno provést telefonicky na čísle 587 405 421 nebo prostřednictvím e-mailu na adresu prohlidkypalace@ado_cz">prohlidkypalace@ado_cz. Arcibiskupský palác najdete ve Wurmově ulici č. 9 (zastávka tramvaje U Dómu) a informace o něm se můžete dozvědět i na webových stránkách www.arcibiskupskypalac.ado.cz.