14|15 BAŤŮV INSTITUT a výstava Princip Baťa získali ocenění v prestižní národní soutěži

img_6831.jpg Stálá expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně nazvaná Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, která je k vidění v budově 14 továrního areálu, se stala Muzejní výstavou roku 2013. Ocenění Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2013 převzali v polovině května zástupci muzea i Zlínského kraje. Projekt 14|15 BAŤŮV INSTITUT, ve kterém Muzeum jihovýchodní Moravy sídlí, byl realizován za významné finanční podpory z ROP Střední Morava, který na rekonstrukci přispěl částkou 486 milionů korun.

Expozice Princip Baťa mapuje dějiny baťovského koncernu od založení firmy až do jejího znárodnění v roce 1945. Stručně shrnuje i poválečný vývoj. Baťovská éra je rozdělena do řady témat, která se zabývají základními obory působnosti koncernu od výroby, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po nevýrobní sféru.

Toto ocenění však nebylo jediné, které si zástupci ze Zlínského kraje z Prahy odvezli. Úspěch zaznamenali také v kategorii Muzejní počin roku 2013, v níž druhým místem porota ocenila celý projekt 14|15 BAŤŮV INSTITUT.  Rekonstrukcí dvou objektů č. 14 a č. 15 bývalého továrního areálu firmy Baťa vzniklo moderní integrované kulturní a vzdělávací centrum Zlínského kraje 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Náročnou opravou a modernizací bylo vytvořeno zázemí pro činnost Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Nově vzniklé prostory splňují náročné požadavky dnešní společnosti jak na rozsah a standard služeb, tak na kvalitu prostředí a prostorové kapacity.

Zdroj: www.14-15.cz